Kredyt firmowy

Kredyty i usługi finansowe

Finansowanie rozwoju, bieżących zobowiązań, projektów i inwestycji. Instrumenty finansowe dopasowane do potrzeb i możliwości firmy.

KREDYTY FIRMOWE

Dedykowane są dla nowych przedsiębiorców i już długo działających na rynku firm. Można z nich sfinansować dowolny zakup lub usługę związaną z firmą. Istnieją kredyty firmowe bez zabezpieczenia, jednak szansę na większy kredyt mają przedsiębiorcy, którzy mogą sobie pozwolić na zaoferowanie bankom zabezpieczenia w postaci nieruchomości, weksla in blanco, pełnomocnictwa, wierzytelności, gwarancji bankowej lub przystąpienia do długu kredytowego.
 

RODZAJE KREDYTÓW FIRMOWYCH

  • KREDYT OBROTOWY

 

  • KREDYT ELASTYCZNY

 

  • KREDYT INWESTYCYJNY

 

  • KREDYT OBROTOWY

Kredyty obrotowe dla firm udzielane są najczęściej dużym przedsiębiorstwom z długim stażem, aktywnie działającym na rynku. Wysokość wsparcia finansowego zależy od kondycji przedsiębiorstwa i wysokości zabezpieczeń. Coraz więcej instytucji oferuje kredyty obrotowe dla nowych firm, które udzielane są już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Głównym warunkiem uzyskania „obrotówki” jest zdolność kredytowa firmy, a także odpowiednia historia kredytowa. Tego typu wsparcie finansowe może być udzielane na rachunku bieżącym lub na rachunku kredytowym.
 
KREDYT OBROTOWY NA RACHUNKU BIEŻĄCYM CZY KREDYTOWYM – JAKIE SĄ RÓŻNICE?
 
Kredyt obrotowy dla firm można prowadzić w rachunku bieżącym – jest to nic innego, jak ustalenie limitu kredytowego na koncie firmy. W momencie utraty płynności finansowej przedsiębiorstwo może dokonywać transakcji do określonego limitu i tym samym rachunek będzie posiadał saldo ujemne. W przypadku wpływów na konto firmy, w pierwszej kolejności zostanie pokryte ujemne saldo rachunku. Bank zaś pobiera prowizję za gotowość do udzielenia kredytu, a także nalicza odsetki w przypadku pojawienia się debetu – mimo to jest to najtańszy kredyt obrotowy dla firm.

Kredyt obrotowy na rachunku kredytowym wymaga każdorazowo podpisania nowej umowy.
 

    JAKI KREDYT WYBRAĆ – ODNAWIALNY CZY NIEODNAWIALNY?

 
Kredyty obrotowe dla firm można podzielić na kredyty obrotowe odnawialne i nieodnawialne. Pierwsze rozwiązanie polega na ustaleniu między firmą a bankiem określonego limitu kredytowego. W razie konieczności przedsiębiorstwo może zaciągnąć kredyt do danego limitu, po otrzymaniu zaległych należności spłaca zobowiązanie i tym samym może ponownie skorzystać z limitu zadłużenia. Inaczej rzecz ujmując, kredyt obrotowy odnawialny pozwala na zaciąganie zadłużenia dowolną ilość razy przez określony czas, do kwoty ustalonego wcześniej limitu.
Kredyt obrotowy nieodnawialny jest rozwiązaniem mniej korzystnym. Tutaj również zostaje ustalony limit kredytu, ale jego zaciągnięcie na stałe obniża dostępny limit o kwotę zaciągniętego kredytu. W tym przypadku spłata zadłużenia nie przywraca dostępnego limitu do pierwotnej wysokości.
 
 

  • KREDYT ELASTYCZNY

Kredyty elastyczne pozwalają na samodzielną regulację wysokości rat. Oznacza to, że jednego miesiąca możemy zapłacić 50% miesięcznej raty zadłużenia, a w miesiącu następnym (w zależności od naszych dochodów) nawet dwie raty na raz. Istnieje możliwość jednorazowego zawieszania płatności raty, tzw. wakacji kredytowych.
 
JAKIE SĄ ZALETY KREDYTU ELASTYCZNEGO?
 
– kontrola nad spłacanym zadłużeniem,
– samodzielna regulacja wysokości rat,
– możliwości zwiększenia raty i szybszej spłaty kredytu,
– brak konieczności dostarczenia sprawozdań,
– krótki czas podejmowania decyzji,
– szybka i bezpieczna wypłata środków.
 
 

  • KREDYT INWESTYCYJNY

Kwota pożyczki inwestycyjnej dla firm może być przekazana kredytobiorcy na kilka sposobów od razu w całości, w formie linii kredytowej lub wypłacona w transzach. Środki można przeznaczyć na:
– badania,
– nowe technologie,
– wyposażenie biura,
– wyposażenie hali produkcyjnej,
– nieruchomości,
– transport i pojazdy,
– szkolenia.
 
KREDYT INWESTYCYJNY BANKOWY CZY POZABANKOWY?
 
W odróżnieniu od innych kredytów, w przypadku kredytu inwestycyjnego dla firm nie wystarczy sam wniosek i zabezpieczenie – niezbędne jest wykazanie ekonomicznej efektywności danego przedsięwzięcia. Oznacza to, że trzeba udowodnić bankowi, że planowany zakup jest bardzo korzystny i przyniesie zysk firmie, a przedsiębiorstwo będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Mimo to banki bardzo często kredytują tylko pewien procent inwestycji, np. 60% czy 80%. Z kolei kredyty inwestycyjne pozabankowe są łatwiej dostępne, jednak łączy się to z wyższą marżą. W zamian za to otrzymujemy mniej formalności i wyższy kredyt.
 
JAK WYBRAĆ KREDYT INWESTYCYJNY DLA FIRM?
 
W przypadku kredytu inwestycyjnego bardzo ciężko wskazać jest, która instytucja posiada najlepszą ofertę. Każdy wniosek potencjalnego kredytobiorcy jest analizowany indywidualnie i bardzo szczegółowo. Dopiero na podstawie analizy przedstawionych dokumentów instytucja formułuje propozycję kredytu.

Istnieje jednak kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze placówki, w której chcemy złożyć wniosek o kredyt. Jest to przede wszystkim wartość kredytu w stosunku do kosztu inwestycji.

Karencja w spłacie – odłożenie w czasie spłaty pierwszej raty kredytu. Banki cechuje różne podejście do sposobu ustalania karencji. Niektóre liczą ją od momentu uruchomienia środków, inne zaś od chwili zakończenia inwestycji. Karencja w spłacie jest zjawiskiem bardzo korzystnym dla kredytobiorcy. Skraca ona czas pomiędzy koniecznością spłaty pierwszej raty kredytu a otrzymaniem pierwszych zysków z inwestycji.

Ubezpieczenie kredytu – bardzo dobra opcja chroniąca przed kłopotami związanymi z tzw. wypadkami losowymi, szczególnie polecana w przypadku kredytu dla małych firm.

Okres kredytowania – indywidualna decyzja banku, zależy od rodzaju inwestycji. Kredyt inwestycyjny zazwyczaj udzielany jest na 10 lat, ale można wydłużyć go nawet do 25 lat.

Waluta kredytu – w przypadku kredytu inwestycyjnego warto trzymać się zasady, że zobowiązanie zaciąga się w walucie, w której firma otrzymuje dochody służące do jego spłaty.

Kwota
do 100 000 zł
Icon
Okres kredytowania
do 60 miesięcy
Icon
Bez sprawdzania baz
BIK, BIG i KRD
Icon
Również
Dla start-upów
Icon

Jak uzyskać kredyt elastyczny?

Wystarczy, że wypełnisz formularz znajdujący się na dole strony, a nasz konsultant skontaktuje się z Tobą i przedstawi warunki. Sprawdzi także ile funduszy możesz uzyskać. A następnie poinformuje Cię o decyzji. Wszystko trwa bardzo krótko!