Czy warto sięgać po kredyt konsolidacyjny?

27 grudzień 2018

Czy warto sięgać po kredyt konsolidacyjny?

WRÓĆ DO LISTY ARTYKUŁÓW
icon-hammer

Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym, który pomaga w spłacie wcześniejszych zobowiązań i chroni przed wpadnięciem w spiralę zadłużeń. Konsolidacja długu polega na połączeniu kilku pożyczek lub kredytów w jedno zobowiązanie z ujednoliconą stopą procentową i wydłużonym okresem spłaty. Na kredyt konsolidacyjny zazwyczaj decydują się osoby, które spłacają kilka różnych rat i potrzebują pomocy w ich uporządkowaniu.

 

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny przeznacza się na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Zamiast kilku rat, konsument musi zatroszczyć się tylko o jedno zobowiązanie finansowe. Kredytów tego typu nie udzielają tylko banki i można zdecydować się na ofertę pozabankowego kredytu konsolidacyjnego, cechującego się mniejszym stopniem skomplikowania formalnego. Integrować można różne rodzaje kredytów, w tym gotówkowe i mieszkaniowe oraz limity na kartach kredytowych i debety na rachunkach. Przyznanie kredytu konsolidacyjnego jest równoznaczne z wygaśnięciem zobowiązań wobec dotychczasowych instytucji finansowych. Od tego momentu klient obsługuje jedną ratę i spłaca zadłużenie wobec jednej instytucji, która udzieliła mu kredytu konsolidacyjnego.

 

Występują dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

  • Gotówkowy. Umożliwia uzyskanie dodatkowej sumy do konsolidowanych zobowiązań, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Charakteryzuje się uproszczonymi procedurami i szybkim podejmowaniem decyzji kredytowej. Całkowita kwota kredytu nie przekracza zwykle 150 tysięcy.
  • Hipoteczny. Kwota kredytu ograniczona jest wartością nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie zobowiązania. Instytucje finansowe akceptują każdą formę dochodów, stopa oprocentowania jest niższa niż w przypadku kredytów gotówkowych, ale czas spłaty znacznie dłuższy. Wymaga więcej formalności.

 

Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego

Po kredyt konsolidacyjny warto sięgnąć w przypadku potrzeby niższych, comiesięcznych zobowiązań finansowych lub chęci uporządkowania koniecznych wydatków. Do zalet kredytu konsolidacyjnego niewątpliwie zaliczymy niższą wysokość miesięcznej raty. Termin spłaty ustala odbiorca kredytu i dzięki temu może zniwelować problemy z terminowością spłat i kilkudniowymi opóźnieniami, wynikającymi często z niedopasowania terminu spłaty do daty otrzymywania wynagrodzenia. Poza tym, warunki pozabankowych kredytów konsolidacyjnych podlegają negocjacji i w ten sposób możliwe jest ich dostosowanie do indywidualnych możliwości. Instytucje finansowe często oferują także opcję dobrania dodatkowej gotówki – jej wielkość zazwyczaj uzależniona jest od zdolności kredytowej.

 

Pamiętajmy jednak, że niższa rata miesięczna wiążę się z wydłużeniem okresu finansowania i dodatkową prowizją dla instytucji udzielającej kredytu. Oznacza to, że w efekcie całkowita kwota do spłaty będzie wyższa niż suma wcześniejszych zobowiązań. Pomimo tego, kredyt konsolidacyjny pozostaje wygodnym i szybkim rozwiązaniem dla podreperowania domowego budżetu, wyczerpanego wysokimi ratami. Jest również korzystny dla osób, których dotychczasowe kredyty zostały udzielone na niekorzystnych warunkach  i bardzo wysokich stopach procentowych. Konsolidacja to ostatecznie koło ratunkowe dla osób, zagrożonych niewypłacalnością.

LISTA AKTUALNOŚCI